W naszym gabinecie dentysta wykorzystuje dobroczynne właściwości jakie daje laser biostymulacyjny. Laser biostymulacyjny jest laserem terapeutycznym. Wykorzystywany jest jako wspaniały środek przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwobrzękowy.
Efekt przeciwzapalny uzyskany po zastosowaniu lasera zawdzięczamy także miejscowemu wzrostowi serotoniny uwalnianej z płytek krwi, która powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Zmienia się także stężenie histaminy i heparyny, która umożliwia poprawę mikrokrążenia przez co obrzęki pourazowe ulegają wchłonięciu. Rany goją się szybko, nie pozostawiając blizn.
Aseptyczna terapia laserowa nie grozi żadnymi powikłaniami, co skraca czas leczenia. Wzrasta aktywność monocytów, makrofagów i neutrofilów co prowadzi do zwiększenia miejscowej odporności. Lasery biostymulujące zwiększają poziom przeciwciał, przyspieszając w ten sposób, proces gojenia i wydłużając okres remisji schorzeń.
W stomatologii znajduje zastosowanie w nieinwazyjnym leczeniu chorób błony śluzowej, znieczuleniu i zatrzymywaniu krwawień. Promieniowanie laserowe poprzez swoje właściwości sterylizujące działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Skutecznie aktywizuje regenerację komórek. Dzięki zwiększeniu produkcji przeciwciał pobudza system immunologiczny. Promieniowanie lasera powoduje zanik objawów szczękościsku.
Zastosowanie lasera przez rozpoczęciem opracowania ubytku próchnicowego podnosi próg bólu i czyni zabieg mniej bolesnym. Stomatolodzy stosują laser w zabiegach przeciwbólowych, w leczeniu stomatopatii protetycznych, ropniach przyzębia, paradontopatiach, zapaleniu dziąseł, odleżynach, obrzękach, opryszczce, zapaleniu miazgi, ozębnej, ropniach, ziarniakach. Działanie lasera powoduje przyspieszenie gojenia się ran po zabiegach estrakcji, przecięcia wędzidełka, resekcji, przy przewlekłym zapaleniu tkanki okołozębowej. Stosuje się go w poekstrakcyjnym zapaleniu kości, złamaniach i urazach.
Wykorzystanie lasera zapobiega stanom zapalnym i jest bardzo przydatne w leczeniu nerwobólów, neuralgii. Dzięki tym urządzeniom laserowym lekarz dentysta może zmniejszyć krwawienie i przyspieszyć gojenie po zabiegu, a także zlikwidować ogniska zapalne. Zastosowanie lasera poprawia terapeutyczne skutki zabiegów, zmniejsza ryzyko infekcji, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek. Laser stosuje się także w stanach zapalnych miazgi, zatok, zębodołu, suchym zębodole, grzybicy, bólach w stawach skroniowo – żuchwowych, w odczulaniu odsłoniętej zębiny, nadwrażliwości, aftach, zapaleniach ślinianek.